Drewno w wystroju wnętrz i wykończeniu domów

Informacje o produkcie

Drewno to ponadczasowy materiał naturalny, będący synonimem elegancji i prostoty, ale także elementem idealnie ocieplającym wnętrza i nadającym im przytulny charakter. Co takiego ma w sobie, że od wieków służy jako surowiec do budowy domów, meblowania ich i dekorowania?

Drewno zawsze w modzie

Pomimo zmiennych trendów we wnętrzarstwie, drewno cały czas jest w modzie i nie wydaje się, by kiedyś uległo to zmianie. Wykorzystuje się je nie tylko w mieszkaniach o charakterze rustykalnym lub retro, ale także w tych o nowoczesnym sznycie, gdzie sprawdza się w postaci prostych desek czy w mieszkaniach w stylu ekologicznym, gdzie występuje w surowej wersji. Drewno potrafi „zaadaptować się” do każdego wystroju i indywidualnych potrzeb właścicieli mieszkań oraz świetnie współgra ze wszystkimi innymi materiałami. Drewno wykorzystywane do wykończenia wnętrz i elewacji powinno charakteryzować się równomiernym rozłożeniem słojów, równoległym do podłużnej osi przebiegiem włókien, brakiem sęków, pęknięć i uszkodzeń,  przebarwień i zgnilizny. Dotyczy to głównie podłóg, sufitów czy ścian, niekoniecznie mebli, gdzie silne są w ostatnich latach trendy, które hołdują nieregularnym kształtom, dalekim od ideału fakturom czy nawet deskom z sękami i pęknięciami.

Artykuły i wyroby drewniane

Jeżeli szukają Państwo elementów drewnianych do wykończenia wnętrz  to powinna wystarczyć jedna z ofert dużych sklepów meblowych, np. Frotex-panele.com.pl gdzie są listwy wykończeniowe, kątowniki, kantówki, deski, boazerie, tarasy, stopnie i podstopnie schodowe, progi, opaski drzwiowe, listwy przypodłogowe, podbitki, sztachety.

Drewniane podłogi

Najczęściej drewno występuje na naszych podłogach. Nic dziwnego, drewniana podłoga nadaje wnętrzu elegancji i sprawdza się idealnie nawet w bardzo wyszukanych i nowoczesnych apartamentach – w wersji minimalistycznej jako podłoga złożona z prostych desek. W mieszkaniach bardziej przytulnych drewniana podłoga potęguje wrażenie ciepła wnętrza i kojarzy się z bliskością z naturą. Drewniane podłogi, w formie desek czy paneli, mogą występować w wielorakiej kolorystce, a także wzorach. Ponadto drewniane podłogi, jeśli wykonane z dobrego jakościowo drewna, mogą służyć pokoleniom. Dawniej głównie stosowano dostępne lokalnie parkiety dębowe, bukowe czy jesionowe, teraz doszły do tego jeszcze modne ostatnio parkiety z drzewa merbau i orzecha amerykańskiego.

Drewniane ściany

Boazeria wraca do łask. Do niedawna kojarzona z blokami z wielkiej płyty i letniskowymi domkami nie miała zbyt dobrej prasy. Jednak boazeria nie musi być kiczowata i starodawna w formie. Aktualnie proponowane wykończenia ścian w drewnie są nowoczesne, a czasem i bardzo oryginalne – czarno-białe kombinacje lub mieszanki desek gładkich i przecieranych nadają wnętrzom zadziorności. Ponadto boazeria dobrze termoizoluje, nie obija się na rogach, jak zwykłe, malowane ściany i może wyrównać powierzchnię ścian, bo jest montowana na łatach drewnianych. Jest praktyczna w konserwacji – łatwo można ją umyć. Drewno na ścianach migruje też czasem na zewnątrz – drewniane elewacje nadają budynkom niepowtarzalny klimat i intrygujący wygląd. Już nie tylko domki letniskowe – teraz też biurowce i domy mieszkalne, w całości lub części, z powodzeniem wykorzystują drewno na fasadach.

Drewniane sufity

Mniej powszechnym, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest wykańczanie sufitów drewnem poprzez montaż kasetonów, paneli sufitowych albo wykończeniowych elementów jak listwy czy belki. Zwłaszcza gdy, na przykład, kasetony będą rzeźbione w hipnotyzujące wzory, możemy uzyskać prawdziwie magiczny efekt. Jeśli poczujemy się przytłoczeni taką formą sufitu, można wybrać zwykłe panele o jasnych odcieniach czy nawet pomalowane na biało. Taki sufit pięknie będzie odbijać światło w pomieszczeniu. Deski w odcieniu mahoniu lub rudej olchy, dodatkowo podparte krokwiami, nadadzą wnętrzu lekko staromodny, rustykalny charakter, a ponadto wzmocnią strop.

Drewniane drzwi i okna

Drewno odpowiednio twarde, dobrze wysuszone oraz o wysokiej jakości nadaje się na okna. Będą one wydawać się bardziej eleganckie i wyrafinowane niż zwykłe plastikowe. Do tego dobrać możemy drzwi, z dębu, buku czy jesionu, które mogą służyć nam lata, jeśli wybierzemy dobry gatunkowo materiał.

Drewniane tarasy

Drewna możemy też użyć do zbudowania tarasu przydomowego. Jako że jest to naturalny materiał, to idealnie skomponuje się z otoczeniem ogrodu. Drewno na tarasach musi być odpowiednio zaimpregnowane. Do budowy tarasów nadają się dobrze świerk, sosna czy modrzew.

Drewniane meble

Chyba nie ma domu czy mieszkania, w którym nie znalazłby się mebel z drewna lub jego imitacji. Dzięki różnym fakturom, kolorom, słojom, można stworzyć niepowtarzalne meble. Nawet dwie szafy zrobione według tego samego wzoru i z tego samego rodzaju drewna będą się różnić, bo nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Dzięki temu nadamy naszemu wnętrzu indywidualny charakter, nutkę odmienności. Niektóre meble z drewna to niemalże dzieła sztuki, dzięki rzeźbionym zdobieniom, ciekawej formie, intrygującej fakturze. Dobrze konserwowane meble drewniane mogą zostać z naszą rodziną na lata, służąc jako pamiątka. Drewno fajnie współgra z innymi materiałami takimi jak szkło, skóra, kute żelazo czy mosiądz. W bardziej nowoczesnej wersji można wykorzystać meble zrobione z palet.